Alexander Graham Bell hizmetleri kimdir hayatı     Ömer Hayyam kimdir rubaileri hayatı hasan sabbah     Thomas Edison     Öklid Euclides     Niels Bohr     Şeyh Edebali kimdir hayatı     Stephen Hawking kimdir hayatı     Mimar Sİnan hayatı eserleri kimdir camii     Abdüsselam hayatı kimdir eserleri nobel ödülü     Bill Gates kimdir hayatı microsoft       Öklid Euclides     Thomas Edison     Abdüsselam hayatı kimdir eserleri nobel ödülü     İbni Sina       Michael Faraday     Osman Gazi kimdir hayatı osmanlı devleti       Ebul Iz El Cezeri     Mimar Sİnan hayatı eserleri kimdir camii     Hz Mevlana Celaleddini Rumi hayatı kimdir sözleri     Ömer Hayyam kimdir rubaileri hayatı hasan sabbah     Stephen Jay Gould     Özcan Aydın     Halef İbn Abbas ez Zehravi kimdir hayatı icatları     El Biruni kimdir,biruni hayatı     Battani kimdir hayatı eserleri icatları buluşları     Albert Einstein       Robert Boyle     Nikola Tesla     Marie Curie     John Forbes Nash     İskenderiyeli Hypatia     Robert Boyle     Piri Reis kimdir hayatı denizcilik hava eserleri     İbni Sina     Niels Bohr     Batlamyus Kimdir Hayatı Buluşları Eserleri       El Biruni kimdir,biruni hayatı     Alfred Bernhard Nobel kimdir hayatı     Stephen Jay Gould     Michael Faraday     Cabir bin Hayyan kimdir hayatı eserleri kimya       Bill Gates kimdir hayatı microsoft     Mustafa Behçet Efendi      Nikola Tesla     Piri Reis kimdir hayatı denizcilik hava eserleri  

Stephen Jay Gould kimdir hayatı Hizmetleri

Stephen Jay Gould (d. 10 Eylül 1941 - ö. 20 Mayıs 2002)

Amerikalı paleontolog, jeolog, zoolog, taksonom ve bilim tarihçisi. Kendi dilinin ve kendi kuşağının en çok okunan popüler bilim yazarlarından birisidir. Yaşamının önemli bir bölümünü Harvard Üniversitesi'nde ders vererek ve New York'taki Amerikan Doğa Tarihi Müzesi'nde çalışarak geçirmiştir.

Gould kundağı kızıl olan bir bebekti. Anne tarafından ailesi geçen yüzyılın ilk yıllarında, 1911’de 146 işçinin yaşamına mal olan korkunç Triangle Shirtwaist yangınından sadece birkaç blok ötede yaşayan, Manhattan’ın elbise dükkânlarında çalışan Yahudi göçmenlerdi. Gould, “Yahudi göçmeni giysi işçisi bir ailenin içinde büyüdüm ve bu kıyım (tam anlamıyla yanarak kurban oluş) onların görüşlerini belirledi ve geleceklerini tayin etmeye yardım etti.” Gould’un annesi ve babası 1930’larda olasılıkla Komünist Partisine katılmış ya da partinin çevresinde yer almış New York solcularıydı. Gould bir keresinde “Aslında ben Marksizmi dedemin dizlerinde öğrendim” diyerek övünmüştü.

Gould’un kendi politik düşüncelerinin, babasınınkilerden çok farklı olduğunu açıkça belirtmesine karşılık, makaleleri çoğu zaman Marx’a ve Marksizme olan ilgisini açığa vuruyordu. Ayrıntılarına girmemiş olsa da bu yorumuyla Gould, büyük olasılıkla, Stalinizmi reddettiğini gösteriyordu. Ama tam olarak neyi kastederse etsin, Gould politik bakımdan yaşamı boyunca sol kanadın davalarında etkin bir biçimde yerini korumuştur.

1998 yılında "Sosyalist Bilim İnsanları Ve Solun Geleceği" konferansında Komünist Manifesto’nun 150. yılını anmak için konuşmacı oldu. Diyalektik materyalizmi benimsemiş-özellikle Engels’ten etkilenmiş- bu doğrultuda biyolojik determinzme, bilimsel ırkçılığa, indirgemeciliğe karşı hayatı boyunca mücadele etmiştir. Liberal zihnin bir yansıması olan tedrici evrim modeline karşı 1972 yılında Niles Eldredge ile birlikte daha radikal olan "Kesintili Denge" teorisini bilim dünyasına açıklamışlardır. Evrimsel biyoloji alanına yirmiden fazla kitap ve yüzlerce makale ile çok büyük katkılar sağlamıştır. Gould’un teorisi ve diyalektikçi yönü onun yaşamı hakkında neden az bilgi ile yetinildiğini iyi bir şekilde açıklar.

Gould’a göre evrim sonu insana varacak olan bir yol izlemez. İnsan, evrimin nihai sonucu değil; evrimin sadece ürünüdür. Bu durum diğer yüksek organizasyonlu canlılar içinde geçerlidir. Doğal seçilimde önemli olan varyasyondur. Benzer şekilde karmaşıklığın artışı ve ilerleme de evrimin temel karakteristikleri olarak tanımlanamaz. Kısacası Gould eleştiri oklarını doğa tarihinin insan merkezci anlayışına yöneltirken, doğal gerçekliğe dair görüşlerimizi kökten bir şekilde yeniden kavramlaştırmamızı da amaçlamıştır.

Gould 20 Mayıs 2002 yılında akciğer kanserinden ölmüştür.
Adınız  
Yorum Yap