Alexander Graham Bell hizmetleri kimdir hayatı     Ömer Hayyam kimdir rubaileri hayatı hasan sabbah     Thomas Edison     Öklid Euclides     Niels Bohr     Şeyh Edebali kimdir hayatı     Stephen Hawking kimdir hayatı     Mimar Sİnan hayatı eserleri kimdir camii     Abdüsselam hayatı kimdir eserleri nobel ödülü     Bill Gates kimdir hayatı microsoft       Öklid Euclides     Thomas Edison     Abdüsselam hayatı kimdir eserleri nobel ödülü     İbni Sina       Michael Faraday     Osman Gazi kimdir hayatı osmanlı devleti       Ebul Iz El Cezeri     Mimar Sİnan hayatı eserleri kimdir camii     Hz Mevlana Celaleddini Rumi hayatı kimdir sözleri     Ömer Hayyam kimdir rubaileri hayatı hasan sabbah     Stephen Jay Gould     Özcan Aydın     Halef İbn Abbas ez Zehravi kimdir hayatı icatları     El Biruni kimdir,biruni hayatı     Battani kimdir hayatı eserleri icatları buluşları     Albert Einstein       Robert Boyle     Nikola Tesla     Marie Curie     John Forbes Nash     İskenderiyeli Hypatia     Robert Boyle     Piri Reis kimdir hayatı denizcilik hava eserleri     İbni Sina     Niels Bohr     Batlamyus Kimdir Hayatı Buluşları Eserleri       El Biruni kimdir,biruni hayatı     Alfred Bernhard Nobel kimdir hayatı     Stephen Jay Gould     Michael Faraday     Cabir bin Hayyan kimdir hayatı eserleri kimya       Bill Gates kimdir hayatı microsoft     Mustafa Behçet Efendi      Nikola Tesla     Piri Reis kimdir hayatı denizcilik hava eserleri  

iskender pala kimdir şiirleri eserleri efsane

 Hayatı boyunca büyük sıkıntılar çekmiş olan İskender Pala , 1958 yılında Uşak ilinde doğmuş hayatı sıkıntılarla geçmiş yazar ,şair ve edebiyatçı kimliğiyle çok sayıda eserler veren önemli bir isimdir. . İlkokul’u Uşak Cumhuriyet İlköğretim Okulu’nda bitirmiştir. Liseyi Kütahya Lisesi’nde bitirdikten sonra, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde okumaya hak kazanmıştır. Üniversitedeki yıllarında başarısı ile dikkat çeken bu yazarımız hayatının ilerleyen dönemlerinde de çok başarılı projelere kitaplara imza atmıştır. Pala lisans tezini ve doktorasını İstanbul üniversitesinde vermiştir.

Hayatının ilerleyen dönemlerinde çeşitli sebeplerden dolayı askerlik mesleğini tercih eden Pala’nın, çok zor ve çok meşakkatli bir askerlik hayatı olmuştur. Zaman zaman sürgünlere maruz kalmış, fakat zorlukla akademik çalışmalarını devam ettirmiştir. Asker iken deniz liselerinde edebiyat öğretmenlikleri yapmış, askeri müzelerde çalışmış ve gayet başarılı bir yaşam geçirmiştir. 14 yıl 7 aylık askerlik dönemini ve devamında yaşadığı bazı sıkıntıları Üstad ”iki darbe arasında” kitabında okuyucuya yansıtmıştır. Zorunlu görevinin bitmesine 5 ay kala Pala, askerlikten ihraç edilmiş ve sıkıntılı bir hayata mahkum edilmiştir. İskender Pala’nın 3 çoçuğu bulunmaktadır. Ve Pala 28 Şubat sürecinin belki de en büyük tanıklarındandır.

Okuma hayatına Peyami Safa’nın eserleri ile başladığını belirten yazar, ilk okuduğu kitapların 9. Hariciye Koğuşu ve Yalnızız olduğunu söylüyor. Ömer Seyfeddin, Refik Hâlid, Reşat Ekrem okunduktan sonra, Osmanlı tarihi ve edebiyatla tanışması Erzurum ve İstanbul’daki üniversite yıllarına denk gelmiş. Yazar çeşitli ansiklopedilerde yazmış çeşitli gazetelerde köşe yazıları yayınlamış ve başarılı bir akademik hayatı geçirmiştir. Üstad hala İstanbul Kültür Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yapmaktadır.
Adınız  
Yorum Yap