Alexander Graham Bell hizmetleri kimdir hayatı     Ömer Hayyam kimdir rubaileri hayatı hasan sabbah     Thomas Edison     Öklid Euclides     Niels Bohr     Şeyh Edebali kimdir hayatı     Stephen Hawking kimdir hayatı     Mimar Sİnan hayatı eserleri kimdir camii     Abdüsselam hayatı kimdir eserleri nobel ödülü     Bill Gates kimdir hayatı microsoft       Öklid Euclides     Thomas Edison     Abdüsselam hayatı kimdir eserleri nobel ödülü     İbni Sina       Michael Faraday     Osman Gazi kimdir hayatı osmanlı devleti       Ebul Iz El Cezeri     Mimar Sİnan hayatı eserleri kimdir camii     Hz Mevlana Celaleddini Rumi hayatı kimdir sözleri     Ömer Hayyam kimdir rubaileri hayatı hasan sabbah     Stephen Jay Gould     Özcan Aydın     Halef İbn Abbas ez Zehravi kimdir hayatı icatları     El Biruni kimdir,biruni hayatı     Battani kimdir hayatı eserleri icatları buluşları     Albert Einstein       Robert Boyle     Nikola Tesla     Marie Curie     John Forbes Nash     İskenderiyeli Hypatia     Robert Boyle     Piri Reis kimdir hayatı denizcilik hava eserleri     İbni Sina     Niels Bohr     Batlamyus Kimdir Hayatı Buluşları Eserleri       El Biruni kimdir,biruni hayatı     Alfred Bernhard Nobel kimdir hayatı     Stephen Jay Gould     Michael Faraday     Cabir bin Hayyan kimdir hayatı eserleri kimya       Bill Gates kimdir hayatı microsoft     Mustafa Behçet Efendi      Nikola Tesla     Piri Reis kimdir hayatı denizcilik hava eserleri  

İhsan Ketin Kimdir hayatı eserleri kısaca özet

İhsan Ketin (d. 1914 Kayseri – ö. 16 Aralık 1995 İstanbul)

 

Türkiye’de “Jeoloji’nin babası” diye anılan Jeoloji profesörü İhsan Ketin yurtdışında da 1948Kuzey Anadolu Fay Hattının gerçek yapısını ortaya koymasıyla tanınmaktadır.[1] yılında
1914′te Kayseri’de doğan İhsan Ketin, ortaokulu ve liseyi Kayseri’de yatılı-burslu olarak okudu. Sonrasında Atatürk’ün gelişim için başlattığı yurtdışı bursu için başvuruda bulunan Ketin, bursu kazanıp 1932 yılında Almanya’ya gitti. İki yıllık dil eğitiminden sonra 1934′te Berlin Üniversitesi’nde jeoloji eğitimi almaya başlayan Ketin, Berlin’deki siyasal karmaşa ve hocalarının arasındaki anlaşmazlıklar yüzünden Bonn Üniversitesi’ne geçti. Ünlü jeolog Hans Cloos’un yanında çalışmalarına devam eden Ketin, 1938 yılında doktora tezini tamamladı ve Türkiye’ye döndü. İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Jeoloji Enstitüsü’nde yardımcı doçent doktor olarak göreve başlayan Ketin, o sırada 24 yaşındaydı ve ülkenin doktora yapmış ilk jeoloğuydu.
Ülkeye dönüşünün ertesi senesi yaşanan Erzincan deprem felaketi ve 33.000 kişinin ölümü sonucu depremlerle ilgili çalışamalara başlayan Ketin, yurdun çeşitli bölgelerinde irili ufaklı sayısız depremi araştırdı. 1939′da başladığı çalışmalarını 1948 yılında “Anadolu Bloku” adıyla yayınladı ve dünya çapında ses getirmeyi başardı. “Kuzey Anadolu Fay Hattı”‘nın varlığını kanıtladığı bu makale, özellikle eğitim gördüğü Almanya’da çok büyük ilgi gördü ve bu sayede Ketin’e, jeoloji konusunda üst düzey bir ödül sayılan ‘‘Gustav Steinmann Madalyası’’ verildi.
1950-51 yılları arasında ABD’ne giden Ketin, dönüşünden kısa bir süre sonra İstanbul Teknik Üniversitesi’ne geçti ve iki üniversite arasında uzun sürecek bir rekabeti başlattı.
1942 yılında Bedia Hanım’la yaptığı evlilikten olan ilk çocukları Ali’yi (1943) 1.5 yaşındayken kaybeden Ketin, 1946 doğumlu ikinci oğlu Mehmet’i ise 1969′da apandisiti zamanında teşhis edilememesi ve patlaması nedeniyle kaybettiler. Üçüncü çocukları Ahmet ise inşaat mühendisliği eğitimi aldı ve ABD’ne yerleşti.
1999 depremi öncesinde bölgenin yerleşim için uygunsuzluğu ve deprem riski konusunda sayısız kez yetkilileri uyaran Ketin’in uyarıları dikkate alınmadı ve 30.000 kişinin öldüğü Gölcük depremi Ketin’i tekrar ülke gündemine soktu.

Ödülleri

Onur Üyeliği 1993 Türkiye Bilimler Akademisi,
Hamit Nafiz Pamir Hizmet Ödülü 1981 Türkiye Jeoloji Kurumu,
Bilim Ödülü 1981 TÜBİTAK,
Onur Üyeliği 1984 Londra Jeoloji Topluluğu, İngiltere,
Gustav-Steinmann Madalyası 1988 Almanya,
Fahri Doktora 1988 Bonn Üniversitesi, Almanya,
Onur Üyeliği 1988 Amerikan Jeoloji Topluluğu, ABD,
Onur Üyeliği 1990 Bulgaristan
Adınız  
Yorum Yap
 


Dec 11 2015 9:00PM
www.bilim-adami.com

Sitenin gelişmesi için yorumlarınızı esirgemeyin.Apr 11 2016 7:29AM
www.bilim-adami.com

Sitenin gelişmesi için yorumlarınızı esirgemeyin.